Gry planszowe to świetna rozrywka na długi czas podróży. Podczas jazdy pociągiem, lotu samolotem lub innym środkiem lokomocji trudno jednak na kolanach rozkładać klasyczną planszówkę, rzucać kostką i poruszać się pionkami. Kiedy jesteśmy w ruchu, zdecydowanie lepiej sięgać po gry lub ich wersje, które są odporne na wstrząsy oraz inne czynniki, na jakie są wówczas bezpośrednio narażone. Wszyscy amatorzy gier planszowych i towarzyskich znajdą dla siebie różne warianty gier urozmaicających długie, monotonne podróże.

Nieśmiertelna klasyka

Wśród gier planszowych na wyjazd można wybierać na przykład klasyczne gry typu szachy lub warcaby w ich magnetycznej wersji. To najbardziej znane od pokoleń planszowe gry na podróż. Wśród klasycznych propozycji w wersji podróżnej znajdą Państwo między innymi także popularnego Chińczyka. W tym przypadku należy co prawda uważać podczas rzutów kostką, może to jednak okazać się najbardziej rozrywkowym elementem całej rozgrywki! Podróżna wersja Chińczyka zawiera magnetyczną tablicę oraz dobrze przylegające do niej pionki. Ponadto wśród klasyki gier na podróż figuruje oczywiście znany od dawna Samotnik, czyli gra, w którą grać można nawet w pojedynkę. Stanowi logiczną łamigłówkę, polegającą na tym, że zbijamy poszczególne pionki, przeskakując jednym ponad drugim. W rezultacie na planszy powinien zostać tylko jeden. Ale czy za każdym razem to się uda?

Gry towarzyskie w podróży

Kiedy podróż odbywa się w gronie rodzinnym albo dobrych znajomych, warto sięgnąć po podróżne wersje popularnych gier towarzyskich, na przykład grę Family Alias, podobną nieco do popularnych kalamburów, jednak dającą nieco większe spektrum możliwości uczestnikom. Mogą oni werbalizować synonimy prezentowanych haseł albo posługiwać się innymi sposobami. Family Alias to przede wszystkim rodzinna gra planszowa. Do takich gier na wycieczkę zalicza się również lubiana od dekad gra w Monopol. Dostępna jest obecnie w wielu wersjach, w tym naturalnie w wersji, w jakiej bezpiecznie jest grać podczas jazdy. To także jedna ze wspomnianych już powyżej gier klasycznych, zaliczająca się jednocześnie do typowo towarzyskich i planszowych. Gry towarzyskie w podróży to między innymi te, pozwalające się odprężyć i zrelaksować, jak na przykład gra Założysz się, gdzie uczestnicy zakładają się podczas kolejnych tur, czy jeden z nich będzie w stanie wykonać przydzielone mu zwariowane zadanie. W dobie ogromnej popularności planszówek polecamy zatem typowe gry planszowe na wyjazd. Oprócz nich istnieje jeszcze szereg wciągających gier na podróż o nieco innym charakterze.

Łamigłówki

Jedną z nich jest naturalnie wymieniony już powyżej Samotnik. Jednak poza tą niezwykle popularną grą warto zwrócić uwagę na inne gry-łamigłówki na podróż, do rozwiązywania samodzielnie lub w zespole. Obok Samotnika znajdą Państwo zatem nietypowe Szachy, których sekret polega na takim manipulowaniu figurą, aby wydobyć ze środka monetę. Japońskie łamigłówki, w kształcie szachowych figur, wymagają nie tyle posłużenia się siłą, ile strategią, gdyż inaczej łatwo uszkodzić tę zabawkę. Podobną do Samotnika, przynajmniej pod tym względem, że można w nią grać w pojedynkę, jest także geometryczna układanka Pentomino. W wersji gry na podróż z pewnością zajmie niejedno dziecko na długi czas! Starsze dzieci chętnie sięgną natomiast po kolorową układankę Katamino. Fani kultowego już Tetrisa zainteresują się na pewno układanką Bits. Gra polega dokładnie na tym samym, co klasyczny Tetris, odbywa się jednak naturalnie na specjalnie do tego przeznaczonej planszy.

Wspólne układanki

Familijne gry na wycieczkę to także takie, które swoją formą mniej lub bardziej nawiązują do klasycznego Domino. Mogą Państwo wybrać jego trójkątną wersję, czyli podróżne Triominos. Alternatywą dla klasycznego domina jest także Mexican Train, gra o podobnym charakterze. Obok nich znaleźć można także wiele innych gier z charakterystycznymi płytkami, na przykład gry Rummikub albo Rummy Classic. Tutaj przyda się łut szczęścia oraz nieco strategicznego myślenia.

Jak ćwiczyć refleks jako pasażer?

Grom, dzięki którym trenujemy refleks i szybkie reakcje, zwykle towarzyszy dużo śmiechu i nieoczekiwanych sytuacji. Dotyczy to naturalnie również gier towarzyskich sprawdzających się w podróży. Wśród nich wybrać można na przykład grę Od słowa do słowa. Tutaj przyda się nie tylko refleks, ale także błyskotliwość oraz elokwencja. Każdy uczestnik wymyśla słowo na wybraną literę, a następnie zakrywa ją i podaje kostkę z literami kolejnemu graczowi. I tak od słowa do słowa w każdej rundzie pozostaje tylko jedna osoba.

Gry karciane na podróż

Podczas podróży, chociażby pociągiem, znakomicie sprawdzą się także rozmaite gry karciane. W podróż warto zabrać ze sobą różnego typu karty: od klasycznych, poprzez popularną grę UNO, czy chociażby tematyczne karty do gry dla całej rodziny. To świetne gry na podróż, ponieważ same karty zwykle zajmują niewiele miejsca, a za pomocą jednej talii można bawić się na wiele różnych sposobów.