Przez długi czas gry planszowe tkwiły w cieniu komputerowych rozgrywek albo gier rozgrywanych za pomocą popularnych konsoli. Kiedy tylko pojawiły się powszechnie dostępne zdobycze nowoczesnych technologii, społeczeństwo zachłysnęło się wręcz ich tak zwanymi dobrodziejstwami. Czy aby na pewno są to jednak takie dobrodziejstwa? Szybko zaczęto zauważać również wpływ tego typu gier na wiele aspektów zarówno życia społecznego, jak i funkcjonowania pochłoniętych nimi bez reszty jednostek. Starsze pokolenia zaczęły tęsknić za dawnymi typami rozrywek, a pokolenia młodsze — odkrywać frajdę, jaką daje sposób spędzania czasu popularny jeszcze kilka dekad temu. Gry planszowe wracają do łask i biją rekordy popularności od wielu lat. Jeżeli jeszcze zastanawiają się Państwo, dlaczego tak jest — zapraszamy do dalszej lektury.

Planszówki — dla relaksu i dla zdrowia

Być może niejedną osobę zdziwi fakt, jak bardzo gry planszowe, jako alternatywa dla samotnych rozrywek przy użyciu sprzętów elektronicznych, jak na przykład komputery, wpływają pozytywnie na zdrowie człowieka. W dodatku — zarówno na to psychiczne, emocjonalne, jak i fizyczne. Planszówki między innymi nie uzależniają w takim stopniu, jak gry komputerowe. Ponadto, chociaż wpływają niewątpliwie na rozwój wyobraźni i nierzadko, będąc grami fabularyzowanymi, angażują w jakiś sposób uczestników w zupełnie inny świat, nie zacierają ich poczucia rzeczywistości do tego stopnia, do jakiego potrafią robić to gry interaktywne na monitorach różnych urządzeń. Gry planszowe rozwijające pamięć oraz inne ważne funkcje u człowieka, w porównaniu z grami online lub innymi podobnymi, mają również zbawienny wpływ na wzrok.

Gry planszowe - czego uczą?

Planszówki, oprócz bezpośrednich korzyści dla zdrowia, uczą również wielu kompetencji społecznych, przydatnych w różnych sytuacjach życiowych. W przeciwieństwie do gier komputerowych uczą między innymi zdrowszej rywalizacji, współpracy w zespole, sztuki negocjacji i wielu innych, ważnych w międzyludzkich kontaktach aspektów. Dzięki grom planszowym można rozwijać refleks, inteligencję emocjonalną, logiczne myślenie, wyobraźnię, a nawet poczucie humoru. Gry planszowe rozwijające umysł i spostrzegawczość często dodatkowo uczą cierpliwości. Biorąc pod uwagę gry komputerowe, podczas których brakuje bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, od dawna uważane były za wyjątkowo agresywne. Rzeczywiście, o wiele łatwiej pozbyć się empatii, skrupułów i pewnej dozy wrażliwości, kiedy mamy do czynienia wyłącznie z maszyną. Gry planszowe rozwijające logiczne myślenie oraz kompetencje społeczne uczą zatem wartości potrzebnych w realnych sytuacjach, z jakimi spotykamy się na co dzień. Obcując każdego dnia niemal wyłącznie z monitorami i maszynami, tęsknimy za relacjami, jakie w naturalny sposób kultywowane były dawniej. Spotykanie się przy planszówkach w gronie rodziny i znajomych szybko uzmysławia uczestnikom tych spotkań, dlaczego warto grać w gry planszowe nawet w dobie jedynie pozornie bardziej atrakcyjnych rozrywek.

Planszówki uczą i bawią

Gry planszowe postrzegane są głównie jako forma beztroskiej rozrywki — i bardzo dobrze! Właściwie każdemu, przynajmniej od czasu do czasu, jest ona potrzebna. Przy grach planszowych zdecydowanie relaksujemy się i odprężamy. Rzadko zastanawiamy się nad tym, że większość spośród tego typu gier, o ile nie wszystkie, wymaga opracowania co najmniej indywidualnej strategii. Gry planszowe rozwijające umysł, a zatem: zdolność analitycznego myślenia, strategicznej syntezy bardzo zróżnicowanych informacji, wnioskowania itp., łączą w sobie przyjemne z pożytecznym. Jeżeli należą Państwo do osób, które nie lubią marnować czasu, a w chwilach przeznaczonych na odpoczynek również pragną zyskać jak najwięcej, stale wspierając swój rozwój, to gry planszowe rozwijające logiczne myślenie są świetnym kompromisem pomiędzy leniwą rozrywką a pracą wymagającą głębokiego zaangażowania. Tymczasem, rozwiązując złożone problemy, stawiane często przez te gry, w stanie relaksu, kiedy nie ponosi się realnej odpowiedzialności za skutki swoich decyzji, łatwiej później ze spokojem i w skupieniu podejść do tych prawdziwych. To naturalnie kolejny, praktyczny powód tego, dlaczego warto grać w gry planszowe.

Modne planszówki

Wiele osób nie zastanawia się, czego uczą gry planszowe, ale po prostu przyłącza się do rozgrywek dlatego, że jest to rozrywka modna. Nie zmienia to faktu, że podczas nich rozwijają swoje kompetencje na różnych płaszczyznach. Motywacja do grania w planszówki nie jest zatem szczególnie istotna — warto w nie grać i zachęcać do tego innych, ponieważ rozwijające planszówki niezależnie od rodzaju spełniają swoją edukacyjną rolę. Zamiast zatem zastanawiać się górnolotnie nad tym, dlaczego warto grać w gry planszowe — zapraszamy Państwa do sięgania po współczesne, oryginalne planszówki i tym samym do niezobowiązującej, radosnej gry we wspólnym gronie.